Zabytki Nowego Sącza – co warto wiedzieć o kościele św. Małgorzaty?

Piękna architektura stała się jednym z największych walorów tego miasta, a tutejszy ratusz oraz kamienice cieszą się wielkim uznaniem wśród turystów. Warto jednak pamiętać, że Nowy Sącz to nie tylko skarby mieszczańskiej architektury, ale i wspaniałe zabytki sztuki sakralnej. Kto chce w czasie wycieczki po mieście przekonać się o tym na własne oczy, ten powinien znaleźć nieco więcej czasu na wizytę w tutejszym kościele św. Małgorzaty. Jest on jedną z najważniejszych budowli, z jakimi można się spotkać w rejonie rynku. Co warto wiedzieć na temat tej świątyni oraz dzieł sztuki, które zdobią jej wnętrze?

Wiadomo, że kościół parafialny powstał w pobliży rynku tuż po lokacji miasta – w początkach XIV wieku. Była to jedna z najpiękniejszych średniowiecznych świątyń, którą zresztą konsekwentnie powiększano. Już w 1448 roku kościół ten uzyskał tytuł kolegiaty, wkrótce też powołano przy nim kapitułę. Kolejnym ważnym wydarzeniem w dziejach tego kościoła okazał się rok 1992, gdy papież Jan Paweł II podniósł kościół św. Małgorzaty do rangi bazyliki mniejszej.

Czym może oczarować ta świątynia miłośników historii i sztuki, którzy na terenie Nowego Sącza szukają dla siebie mocnych wrażeń? Warto zwrócić tu uwagę na elementy typowe dla stylu gotyckiego oraz barokowego. Barokowa fasada i dwie asymetryczne wieże to czynniki, które skutecznie przyciągają uwagę zwiedzających. Pięknie prezentują się tez boczne kaplice oraz prezbiterium, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Miłośników sztuki sakralnej może oczarować ołtarz głównym, w którym można zobaczyć cenny obraz Przemienienia Pańskiego. Uznawany za wschodni odpowiednich chusty św. Weroniki, jest jednym z najważniejszych dzieł sztuki na Ziemi Sądeckiej. Kiedy powstało to dzieło? Najprawdopodobniej jest ono cenną pamiątką z XV wieku, zatem warto mu się dokładniej przyjrzeć. Warto tu również zwrócić uwagę na fragmenty gotyckiej polichromii, które udało się odkryć w latach 70-tych XX wieku. Figura Madonny z Dzieciątkiem z XIV wiek, gotyckie portale oraz piękne witraże – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się spotkać podczas zwiedzania kościelnego wnętrza.