Jak urządzić skromny i przytulny salon w mieszkaniu w bloku?

Salon jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu, nic więc dziwnego, że pragniemy aby to pomieszczenie było przytulne i funkcjonalne. Wielu z nas zajmuje niewielkie mieszkania w blokach wielorodzinnych, gdzie funkcję salonu spełnia największy pokój. Nie wszyscy też mają odpowiednio duże środki aby urządzić nowoczesny i wystawny salon. Na szczęście jest wiele dobrych sposobów na to, aby urządzić skromny i przytulny salon za niewielkie pieniądze.

Co powinno znaleźć się w niewielkim salonie?

Niewielki salon w mieszkaniu w bloku to zwykle miejsce gdzie przyjmuje się gości, odpoczywa i spędza czas z rodziną. Bardzo często pokój ten musi też pełnić funkcję jadalni, gdyż kuchnia w danym mieszkaniu jest bardzo mała. Typowe sprzęty jakie powinny znaleźć się w takim salonie to wygodna kanapa, stolik kawowy, telewizor, meble RTV a także stół z krzesłami, jeśli w salonie ma być jadalnia. Oprócz tego w salonie można niezależnie ustawić meble takie jak witryny i komody.

Od czego zacząć urządzanie małego salonu?

Urządzając każdy salon musimy podjąć decyzję odnośnie doboru pokryć podłogowych, ściennych oraz rodzaju sufitu. Gdy budżet jest ograniczony można zrezygnować z podwieszanego sufitu a ściany najlepiej jest pomalować. Nie oznacza to oczywiście, że taki salon będzie pokojem nudnym. Ściany można pomalować na przykład na dwa różne kolory albo można zdecydować się na pomalowanie 3 ścian jednym kolorem a na czwartej ułożyć ciekawą tapetę. Jeśli chodzi o podłogę to najlepiej pokryć ją panelami. Niewątpliwego uroku w salonie doda także oświetlenie. Można zdecydować się na centralny ozdobny punkt oświetleniowy albo na oświetlenie punktowe. Niezależnie od tego wyboru w salonie powinien występować także drugi rodzaj oświetlenia i może to być lampa stojąca albo kinkiety ścienne.

Jak udekorować mały salon?

Naszym celem jest urządzenie skromnego i przytulnego salonu, powinniśmy więc wybrać do niego nieliczne ale efektowne dekoracje. Ważną rolę odegrają osłony okienne, które dobieramy do stylu naszego salonu. Jeśli na przykład postawiliśmy na styl nowoczesny to najlepiej jest zdecydować się na rolety lub żaluzje. W każdym salonie warto położyć niewielki ale miękki dywan. Na ścianach można zawiesić ładnie rozplanowaną galerię zdjęć albo ulubione plakaty. Przyda się także efektowny i duży zegar. W małym salonie nie należy przesadzać z ilością dekoracji takich jak bieżniki, dywaniki, ozdobne poszewki. Jeśli już decydujemy się wprowadzić takie tekstylia to powinny one być w miarę jednolite. Na kwiaty doniczkowe należy zdecydować się tylko wtedy, jeśli mamy wolne miejsce na ich ustawienie.