Jakie błędy są popełniane w spoinowaniu płyt gipsowo-kartonowych?

Aby uzyskać gładką powierzchnię ścian, sufitów i innych elementów wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, należy w odpowiedni sposób wypełnić spoiny pomiędzy nimi.

Jakie błędy popełniane są najczęściej podczas szpachlowania i jak wyeliminować ryzyko pęknięć, by ściana z płyt g-k prezentowała się pięknie przez wiele lat?

Nieodpowiednia temperatura i wilgotność powietrza

Podczas spoinowania płyt gipsowo-kartonowych temperatura powietrza nie może być niższa niż 10°C, a szpachlowanie można zacząć dopiero po zakończeniu prac, które mogą podnosić wilgotność w pomieszczeniu, jak na przykład kładzenie wylewek czy tynków.

Należy unikać wahań temperatury oraz wilgotności powietrza podczas całego procesu, inaczej będzie duże ryzyko pęknięć mas szpachlowych podczas ich schnięcia. W okresie jesienno-zimowym w pomieszczeniach należy uruchomić dodatkowe ogrzewanie.

Zły rodzaj produktu i niestaranne szpachlowanie

Zazwyczaj wystarczy szpachlować jedynie połączenia między płytami, natomiast spoiny muszą być dokładnie wypełnione. Aby wyeliminować powstawanie pustych przestrzeni, masę należy nakładać poprzecznymi ruchami, a kolejne warstwy można nanosić po związaniu poprzednich. Warto też wybrać w tym celu odpowiedni masę szpachlową wysokiej jakości – te niesprawdzone potrafią po pewnym czasie samoistnie się wykruszać.

Nieodpowiednie taśmy zbrojące i masy szpachlowe

Do szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych należy używać mas do suchej zabudowy, a jeśli będzie konieczne użycie taśm zbrojących, najlepsze będą te z papierowe lub z włókna szklanego.

Złe warunki składowania płyt

Nie należy używać do montażu płyt o nieodpowiedniej temperaturze i wilgotności, dlatego materiały powinny być przechowywane poziomo przez przynajmniej 48 godzin w pomieszczeniu docelowym. Szpachlowanie wilgotnych płyt może spowodować pękanie spoin w trakcie wysychania.

Brak dylatacji

Podczas budowania sufitu lub ściany działowej z płyt gipsowo-kartonowych, należy wykonać dylatację co 15 metrów.

Więcej informacji o właściwym spoinowaniu płyt gipsowo-kartonowych znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/88798/9-bledow-w-spoinowaniu-plyt-gipsowych/.