Jak urządzić mały salon z miejscem do spania?

Salon jest sercem każdego domu. Bardzo często staje się nie tylko jego wizytówką ale również miejscem, w którym musimy zaaranżować sypialnie. Coraz większe koszty utrzymania sprawiają, że kawalerki stają się coraz bardziej pożądane ale również powiększenie rodziny często powoduje, że musimy wygospodarować miejsce do spania w salonie. Oto kilka praktycznych porad jak urządzić mały salon z miejscem do spania.

Praktyczna wersalka

Chociaż wersalka stanowi element wystroju kojarzący się z domami naszych babć producenci mebli tapicerowanych podążając za potrzebami klientów tworzą ten uniwersalny mebel w coraz bardziej modniejszych wzorach. Niedoceniana wersalka w pozycji złożonej spokojnie zapewnia miejsce do siedzenia dla trzech osób. Można wygodnie spędzić czas przed telewizorem oglądając pasjonujący film, lub w samotności poczytać książkę w pozycji leżącej. Po rozłożeniu zapewni komfort snu dla dwóch osób, a jej twarde siedzisko może konkurować z niejednym materacem. Przestronny schowek na pościel pozwoli na estetyczne ukrycie kołdry oraz przechowywanie jesiennych koców.

Wzorzysta sofa

Jeżeli posiadamy naprawdę mało miejsca zastanówmy się nad wyborem sofy z funkcją spania. Są nieco mniejsze niż wersalki za to można cieszyć się wyborem wielorakich wzorów i dopasować je do każdego wnętrza. Rozkładana sofa również wyposażona jest w pojemnik na pościel, a dodatkowo możemy zastosować pokrowce na sofę. W taki sposób jeżeli znudzi nam się obecny wzór możemy odmienić wnętrze zakładając inny rodzaj pokrowca.

Rozkładany fotel

Dla singli rewelacyjnym rozwiązaniem może okazać się rozkładany fotel do spania. W zasadzie można porównać go do sofy tylko jednoosobowej. Za dnia uzyskamy wygodne miejsce do spędzania czasu, natomiast chcąc położyć się spać rozkładamy fotel ciągnąc siedzisko do siebie. W ten sposób zyskamy wiele wolnej przestrzeni.

Minimalistyczne wnętrze

Chcąc uzyskać jak najwięcej przestrzeni do spania w małym salonie musimy ograniczyć się do jak najpraktyczniejszych rozwiązań. Nawet jeśli ma to być wnętrze domu w stylu boho. Dlatego żeby powiększyć nieco wizualnie pokój wybierajmy meble tapicerowane na długich smukłych nogach, dzięki temu nie wydadzą się tak masywne i przytłaczające. Zamiast ciężkich zasłon w oknach postawmy na lekkie i delikatne materiały lub zastosujmy rolety okienne. Wnętrze będzie wydawało się nowocześniejsze i przestronniejsze. Kierujmy się zasadą utrzymania jak największego porządku i ograniczmy zbędne rzeczy do minimum. W małych salonach minimalizm to konieczność. Na ścianie zamiast obrazów powieśmy duże lustro pozwalające dotrzeć promieniom słoneczny w najbardziej zaciemnione miejsca. Nie zapominajmy o odpowiednim oświetleniu. W salonie za dnia powinno być dostatecznie jasno, natomiast przygotowując się do snu potrzebujemy miękkiego, ciepłego światła dlatego dobrze jest zastosować różne możliwości oświetlenia.