Ile styropianu potrzeba do ocieplenia domu?

Styropian to od lat znany i ceniony rodzaj materiału termoizolacyjnego, który z powodzeniem używa się do ocieplania budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Odznacza się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi i dobrą odpornością na wysokie temperatury, dzięki czemu jest bezpieczny w montażu i użytkowaniu. To wszystko sprawia, że materiał ten jest jednym z najczęściej wybieranych izolatorów, szczególnie cenionym za swoje właściwości termoizolacyjne. Oszacowanie potrzebnej ilości styropianu do ocieplenia konkretnego budynku nie wymaga specjalistycznej wiedzy i nie jest szczególnie skomplikowane, wystarczy bowiem znajomość algorytmu, potrzebnego do przeliczenia wymaganej ilości materiału.

Jak sprzedawany jest styropian?

W zależności od rodzaju materiału izolacyjnego, różny jest sposób jego pakowania. Styropian jest sprzedawany w postaci płyt, mających określone wymiary. Szczególnej uwagi wymaga rodzaj wykończenia boków tych płyt – płaskie lub frezowane, który wpływa na sposób i łatwość ich montażu. Standardowa długość płyt styropianowych wynosi 1000 mm, szerokość natomiast – 500 mm, a grubość zaczyna się już od 10 mm, a wymiary te wystarczają do pokrycia 0,5 m2 powierzchni. Nieco inaczej jest w przypadku styropianu EPS, którego boki mają wielkość ok 6 m3, ciętego pod konkretne zamówienie – na określoną przez Klienta grubość. Bez względu jednak na parametr długości płyt, cena za poszczególne opakowania tego samego rodzaju styropianu, pozostaje niezmienna, bowiem każda paczka powinna zawierać taką samą objętość materiału.

Gdzie kupić styropian i ile trzeba zapłacić?

Styropian jest niezwykle popularnym materiałem termoizolacyjnym i z tego względu nie ma raczej problemu z jego nabyciem. Wszystkie znane hurtownie budowlane mają ten produkt w stałej sprzedaży, jednak przed zakupem warto się dowiedzieć czy konkretny dystrybutor oferuje go od ręki w większej ilości. Zwykle również sklepu budowlane zapewniają swoim klientom bezpłatny transport w określonym obszarze, dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy w najbliższej okolicy jest przedstawiciel oferujący taką usługę. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z wyszukiwarek hurtowni budowlanych, wyświetlających wyniki w zaznaczonym przez nas obszarze na wybrane hasło. To bardzo pomocne narzędzie i doskonały sposób zlokalizowania najbliższego dystrybutora, gdy nie wiemy gdzie kupić materiały budowlane w Płocku, czy jak znaleźć sklep budowlany, oferujący bezpłatny transport swoich produktów na terenie Warszawy. Ceny styropianu są różne i zależą przede wszystkim od rodzaju wybranego produktu – znacznie droższy będzie styropian grafitowy od najbardziej popularnego tradycyjnego styropianu białego. Różnice mogą również wynikać z lokalizacji dystrybutora i aktualnych ofert sklepu, wliczając również zniżki oferowane przy większych czy częstych zakupach hurtowych. 

Sposób przeliczania

W celu przeliczenia potrzebnej ilości styropianu do ocieplenia konkretnego budynku, konieczne jest bardzo dokładne wymierzenie wysokości i długości każdej ściany, z uwzględnieniem również otworów okiennych i drzwiowych. Otrzymane wartości są następnie mnożone przez siebie, a otrzymane wartości mnożone przez grubość styropianu, którą wybraliśmy lub zamierzamy wybrać. Jeśli zatem grubość płyty styropianowej wynosi 10 cm, zaś powierzchnia budynku – 150 m2, to objętość styropianu potrzebnego do ocieplenia takiej powierzchni wynosi 15 m3, co oznacza że potrzebujemy 50 opakowań styropianu.